Село Попова налази се на јузгозападним обронцима Јастрепца, 9,6 км северно од Блаца.
Надморска висина достиже од 486 до 850 метара. Простране букове и јелове шуме, које обилују лековитим биљкама и печуркама, пропланци са шумским јагодама и купинама, као и многобројни планински извори, две речице које се уливају једна у другу правећи Поповачку реку и вештачко језеро – брану, само су део слике овог прелепог села, које ће сваком посетиоцу засигурно остати у сећању. Чист ваздух, прелепа природа и утабан земљани пут, поред кога жубори река, прави су рај за очи и душу.
Налазиште грађевинског камена „Пашин камен“, представља једно од многобројних природних богатстава овог села. Старији мештани са уздахом причају о „Пашином камену“ као прелепој клисури, чије су се стене скоро спајале на врху. Доскора се овај камен експлоатисао и користио за насипање путева и сл. Ово огромно стеновито брдо скрива дугачку и неиспитану пећину, насред које је, по приповедању најстаријих мештана, дубоки бунар, због кога се не може прећи на другу страну. Некада су, према легенди, у пећини боравили Турци, а данас ретко ко да може тачно и да покаже прави улаз у њу.
Велики број шумских стаза и прелепих пропланака покрај јелових, борових и букових шума, права су места за шетаче и излетнике, љубитеље природе и дружења уз роштиљ, музику и игру.
Најпознатији извор здраве, пијаће, планинске воде – „Радмилин извор“, налази се испод прелепог водопада, тик поред реке, у насељеном делу села. По приповедању, извор је добио име по прелепој мештанки која је живела у кући покрај извора.
Мештани носталгично причају о воденици поточари, која се налазила дуж реке и доскора пркосила времену, те изражавају спремност да је поново саграде.
У близини бране налази се предео који је током марта и априла обрастао сремушем (скрембошем), те је велики број берача који у овом периоду сакупљају ову ретку и веома укусну биљку. Шуме су богате јестивим печуркама, међу којима је највише: вргања, лисичаре, трубе, краљевки, јежице, сунчанице, а пропланци поред шума су пребогати слатким шумским јагодама.
Велики је број воћњака. Највише је шљивика са засадима шљиве сорте стенлеј и моравка. Бројни су и јабучњаци, а у последње време се повећавају и засади са купином и малином.
Пчеларство је хоби којим се бави неколико домаћина у овом селу, те су у понуди разни пчелињи производи: мед од багрема и ливадски, восак, прополис…
Усред села, у боровој шумици налази се сеоско молитвиште. Мештани су уредили простор за дружење и заједничку прославу сеоске славе „Бели четвртак“. Тога дана мештани Попове и бројни гости, уз богату трпезу обележавају овај празник.
Атар села обухватају ловишта Драгомировци и Велики Јастребац. Овде је могућ лов на дивљу свињу, зеца, шумску шљуку, фазана, пољску јаребицу…
Породица Паунковић из Попове, на Којицком потоку започела је изградњу рибњака, у коме ће се узгајати првенствено шаран, а потом и пастрмка.
У овом селу се може јести и јако укусан козји сир, који домаћице овог села припремају од најквалитетнијег козјег млека.
Санацијом бране на Поповачком вештачком језеру, вратио би се некадашњи изглед прелепог излетишта Блачана и многобројних посетиоца из других делова Србије. Реконструкцијом ове бране могло би се направити купалиште и простор за спортски риболов, што би значајно утицало на развој туризма, како у овом селу, тако и на територији општине Блаце.